Novi Zakon o lokalnoj samoupravi i Zakon o zaposlenima u jedinicama lokalne samouprave RS, koji u subotu stupaju na snagu, omogućiće međuopštinsku saradnju, uštede i racionalizaciju u lokalnim zajednicama, ocijenila je to u petak u Banjaluci Lejla Rešić, ministrica uprave i lokalne samouprave RS.
Opštine i gradovi sada će moći da osnuju zajednička preduzeća za, na primjer, puteve, komunalnu infrastrukturu i izgradnju vodovodnih mreža, kao i da koriste usluge službi gradova u svojim ekonomskim regijama. “Precizne uštede je teško iznijeti. Ipak, to će smanjiti troškove i izdatke nerazvijenih lokalnih zajednica, donijeti efikasniju i jeftiniju administraciju, te im omogućiti da zajedno apliciraju u projektima”, istakla je Rešićeva.
Novim zakonskim rješenjem ostaju tri zaposlena na 1.000 stanovnika, ne uključujući funkcionere i zaposlene u oblasti zaštite od požara, ali opštine i gradovi će imati do godinu i po dana da broj radnika dovedu na taj nivo. “Nova zakonska rješenja u pogledu razvoja regija, primijenićemo na potezu Šamca, Modriče, Žabara i Pelagićeva. Takođe, niko do sada se nije želio uhvatiti u koštac s prekomjernim brojem zaposlenih u administraciji i nedostatkom radnika u realnom sektoru”, naglasio je za “Nezavisne” Đorđe Milićević, načelnik Šamca, precizirajući da ova opština ima 19.000 stanovnika, a 93 zaposlenih samo u upravi.
Svaka opština koja ima više od 50.000 stanovnika i izrazito je razvijena u posljednje tri godine, dobiće status grada, a procedura ostaje ista i kod izbora načelnika odjeljenja koji se biraju javnim konkursom. “Mi ćemo uskladiti statut grada s novim zakonom, a u njemu ima i nekih dosta dobrih rješenja, posebno za sredine koje su bile zakovane godinama zbog neslaganja gradonačelnika i skupštinskih većina.
To je ujedno i najbolje rješenje u zakonu, da pokušava deblokirati situaciju u nekim lokalnim zajednicama”, rekao je Igor Radojičić, gradonačelnik Banjaluke. Dodao je i to da gradovi, ali ne i sve opštine, novim zakonskim rješenjima dobijaju i dvije dodatne nadležnosti i to mogućnost pravnog zastupanja umjesto Pravobranilaštva, te naplatu prihoda od poreza na nepokretnosti, umjesto Poreske uprave.
Primjenom ovog zakona, skupština će se moći raspustiti ukoliko ne bude konstituisana lokalna vlast nakon izbora, neusvojen budžet u zakonskom roku ili iz bilo kog razloga nije funkcionalna duže od tri mjeseca. Neće biti problema za lokalne skupštine koje su konstituisane ovih dana po starom zakonu, kao ni za one koje to tek treba da urade jer je procedura u novom zakonu gotovo identična.
Nezavisne.com