Monday , January 13 2025

Socijaldemokratska partija BiH
Opštinski odbor SDP BiH
Kostajnica

IZBORNI PROGRAM
LOKALNI IZBORI 2016. GODINE

 1. UVOD – OPŠTE PRILIKE

Političko-ekonomska situacija na području opštine Kostajnica, kao i u cijeloj BiH svakim danom je sve složenija i teža. Posebno opterećenje predstavlja još složenije političko-bezbedonosno i ekonomsko stanje u RS koje je teže nego u Federaciji BiH.

I dalje u ovim prostorima nacionalno homogenizacije predstavlja “politički cilj” koji iscrpljuje svu društvenu energiju i planski se i koninirano  uporno regenerira. Očito je da se svjesno forisira ovakav društveni kurs u cilju izbjegavanja ozbiljnih ekonomskih i razvojnih pitanja.

Opstina-KostajnicaOpština Kostajnica je granična opština u BiH, graniči se RH  i spada u manje opštine, tj. opštine ispod  deset hiljada stanovnika. U okviru RS opština spada u nerazvijene opštine sa relativno ograničenim fizičkim i drugim resursima. Poseban problem predstavlja  sve veća agresiovnost  na resurse opština od strane entiteta, koji pokušava iste u potpunosti centralizovati iako to nema nikakvu ekonomsku, društvenu  i drugu logiku. Takođe u takvom  okruženju guši se lokalni ekonomski razvoj, koji je u mnogim zemljama EU značajan stub  i nacionalne ekonomije. Bez obzira opštine predstavljaju osnovnu  ćeliju koja može podsticati i ostvariti razvoj zanastva i tercijalnog  sektora i pored činjenice da je većina faktora  ekonomske politike u rukama entiteta. Osim toga razvoj infrastrukture, posebno saobraćajnica, lokalnih i nekategorisanih puteva, vodosnadbijevanja, kanalizacionih sistema, napajanja sa električnom energijom je u isključivoj nadležnosti i obavezi opština. Bez ovog dijela sistema infrastrukture teško je zamisliv normalan život  stanovništva, a time i privredni i drugi razvoj.

Takođe sport, kultura, socijalna politika , obrazovanje, osnovna zdravstvena zaštita, prostorno uređenje sa zaštitom okoliša  su u osnovi u obavezi opština. Očito je da je u cijeloj BiH a posebno u RS već duži period proces postepenog i stalnog potiskivanja i „slabljenja“ uloga opština i pored činjenice da se velika večina potreba građana  razrješavaju isključivo na nivou opštine. Samim tim umjesto jačanja neposredne uloge građanina,jača se uloga tkz „političkog“ građanina tj političkih stranaka.Iskustva  u ovim prostorima uglavnom potvrđuju da se u takvim okolnostima preferiraju tzv. etatizacija  kantona, entiteta, ili regiona na štetu realne pozicije građanina.

Očito je da  uz već poznate državno-politička pitanja koja se generišu na  nacionalizmu, mržnji, i posljedicama  rata, opštine u BiH a posebno u RS  se sureću i pod pritiskom su sve većeg potiskivanja opštine i građanina sa društvene scene. Sa jedne strane zbog velike ekonomske krize, prisutne su tendencije oduzimanja opštinama što više prihoda, uz namjeru da ima se prebaci što više obaveza sa nivoa entita.

Očito je da ovaj proces podržava većina političkih partija u BiH, jer su kreatori ili sukreatori političkih i društvenih odnosa na nivou entiteta,kantona pa i države,te da ne treba  u skorijoj budućnosti očekivati značajniju promjenu politike prema opštinama. Promjene su moguće u perspektivi tj ulaskom BiH u EU i njenog prilagođavanjima normama EU, odnosno direktivama što je očito ipak dugoročna perspektiva.

U takvim okolnostima SDP BIH u opštini Kostajnica prisutan je od 2000 god. putem obornika u SO-e, i konstantno se zalagao za sledeće:

  • stabilizacija međunacionalnih, vjerskih i socijalnih prilika u opštini,
  • povratku svih prognanih i obezbeđenju apsolutne bezbednosti,
  • podsticanje izgradnje i razvoja infrastrukture u opštini  kao preduslova za život i razvoj preduzetništva u ovoj opštini,
  • inciranje zajedno sa ostalim  političkim partnerima na rularnom razvoju opštine,
  • donošenje određenih mjera u cilju podsticanja razvoja zanastva,tercijalnog sektora, itd…
  • podrška kreiranju strateškog razvoja opštine .

U tom periodu SDP BiH imao je uvijek odbornike u S.O-e  Kostajnica, ali ipak zbog poznatih političkih tenzija nedostajao je potreban  veći uticaj u SO-e da bi se u potpunosti mogli ostvariti planirani rezultati.

Ipak rezultati zalaganja SDP BiH ,uz druge političke stranke stvorili su pretpostavke da su prošlom periodu opstvareni određeni rezultati, u većini sektora i ako SDP BiH zbog ukupnih političkih odnosa, ali i specifičnih metoda djelovanja određenih stranaka nije uspio da obezbedi potrebnu veću podršku  koja bi garantovala potšpunu realizaciju zacrtanih ciljeva.

Uz prisutne poteteškoće u oblasti infrastrukture, sada je objektivno najveći problem privredni razvoj i zapošljavanje.

 

2. PRIVREDA I ZAPOŠLJAVANJE

kayakImajući u vidu da je opština Kostajnica granična opština sa RH , razvijanje međudržavne privredne saradnje putem postojećeg graničnog prelaza predstavlja prioritet. Sigurno je da će ta saradnja u prvoj fazi posebno favorizirati promet roba, zanastva i usluga. U narednim fazama ta saradnja će se uz određene mjere, proširiti i na određene sektore prerade i proizvodnje.

Sadašnji osnov privrede čine subjekti iz oblasti.

  • metaloprerade,
  • drvoprerade (dva veća subjekta),
  • oblast tekstila, tj. konfekcije tri veća subjekta.

Ovi subjekti su veoma važni i istim je potrebno obezbediti određenu podršku od strane opštine, u mogućim mjerama (npr. što nižu stopu poreza na nekretnine, što nižu stopu za komunalnu  naknadu, itd .)

Posebno ističemo kao sektor poljeprivreda , odnosno rularni razvoj i podsticanje stočarstva, voćarstva proizvodnje povrća, itd .

Sadašnja struktu tzv. realne privrede nije  najpovoljnija, te se kao cilj utvrđuje podrška razvoju akumulativnijih grana privrede u opštini, putem   malih ili srednjih preduzeća.

U neredne četiri godine utvrđujemo kao cilj  povećanje broja zaposlenih u realnom sektoru, uz sadašnji broj zaposlenih, za novih cca 500 radnih mjesta u proizvodnom sektoru i 100 novih mjesta u prometu i ugostiteljstvu.

Kao mjere planiramo predložiti i iste realizirati i to:

  • daljno jačanje opštinske uprave radi što lakše podrške registraciji subjekata i pokretanje biznisa,
  • daljno povećanje podrške u smanjenju troškova kod izgradnje privrednih kapaciteta,u nadležnosti opštine,
  • podrška otvaranju malih privrednih sistema i zanastvu,
  • donošenje Programa mjera za podsticaj kod otvaranja novih proizvodnih kapaciteta i zapošljavanja radnika,
  • inicirati program doživotnog učenja, posebno prihvatanje novih znanja i tehnologija,od strane menadžera i zaposlenih u realnom sektoru,
  • posebnim programom podržati razvoj zanastva,zadruga i malih preduzeća,- strategijom razvoja ugostiteljstva i turizma posebno ojačati ovaj sektor.

 

3. SOCIJALNA POLITIKA – SOCIJALNA ZAŠTITA

Postojeći nivo socijalne zaštite u opštini razvijen na osnovu Zakona o socijalnoj zaštiti RS je realno razvijen a osnovni nosioci politike su Centar za socijalnu zaštitu Kostajnica uz saradnju sa drugim subjektima. Za sada bi se objektivno uz tzv. zakonsku regulativu i sistemsko uređenje trebalo više raditi na :

  • uključivanju odrešenih NVO u taj sistem kako bi se postigla veća elastičnost i efikasnost sistema,
  • dati sistemu više „duše“,i što više volontera kod praćenja i obilaska slučajeva i ostvarivanje tzv ljudske komponente, u sistemu.
  • pojačati u sistemu unutrašnju samokontrolu i obezbeđenje efikasne pomoći onim kojim je najpotrebnija.
  • početi razvijati sistem pomoći starijim osobama uz pomoć NVO-a.

 

4. OBRAZOVANJE

srednja_skolaNa području opštine djeluju tri značajnije obrazovne ustanove i to dječiji vrtić, osnovna škola i srednjoškolski cenar. Po važećem zakonu osnovnu školu i srednjoškolski centar financira RS , a opština materijalne troškove za srednjoškolski centar i djelomično materijalne troškove za osnovnu školu. Opština takođe učestvuje tj sufinancira prevoz đaka u obe škole.

U narednom periodu SDP BiH zalagati će se za:

  • podržati osavremljavanje nastave posebno ključnih kabineta,
  • incirati što neposredniji kontakt škole i sredine, pošto je prisutan trend udaljavanja škole od naroda i njeno pretvaranje u „državnu“ustanovu,
  • podsticati pomoć osnovnoj i srednjoj školi u ostvarivanju njihove uloge
  • podsticati kampanjama i na drugi način spremnost učenika da se opredjele za proizvodna zanimanja,tj otvaranje tada istih u srednjoškolskom centru,
  • dječiji vrtić kao ustanovu koju financira opština i manjim djelom građani podržati značajnije financijskim sredstvima iz buđžeta opštine,
  • zalagati će mo se da odlučno podržimo i inciramo moguće projekte u ovoj oblasti posebno koji znače iskorak u pravcu značajne modernizacije i osavremenjavanja obrazovnog sistema.
    posebno ćemo se zalagati za razvoj sportsko-rekreacionih i kulturnih sadržaja u ovim ustanovama.

 

5. KULTURA I SPORT

Na području opštine djeluju sledeći subjekti iz oblasti kulture i to:

  • Narodna biblioteka „Nevenka Stanisavljević“ Kostajnica,
  • KUD „Potkozarje“ Kostajnica,
  • i druge NVO iz oblasti kulture.

SDP BiH zalagati će se ustanove i udruženja iz oblasti kulture značajnije podrže u cilju izrade godišnjih programa kulturnih aktivnosti u opštini,koje podržava opština.Težiti će mo posebno podršci tradicionalnim kulturnim manifestacijama kao npr Kesrtenijada i druge.

U oblasti sporta u opštini djeluju amaterski klubovi i sportska udruženja  FK “Partizan“ , Košarkaški klub, karate klub, teniski klub,             ,

fk partizanSDP BiH će se zalagati u narednom periodu za podršku razvoju amatertizma u sportu, uz finansijsku podršku aktivnostima koje provode. Posebno ćemo se zalagati da se izgrade u gradu i  prigradskim naseljima nogometna igrališta za mlade, ako ništa za mali nogomet. Po  sadašnjim procjenama bilo bi potrebno uraditi oko 5 takvih igrališta.

 


6. UNAPREĐENJE INFRASTRUKTURE

U opštini Kostajnica, u smislu lokalne infrastrukture može se posebno smatrati:

  • vodosnadbijevanje stanovništva sa pitkom vodom,
  • odvodnja i prečišćavanje otpadnih voda,
  • izgradnja  ulica i lokalnih puteva ,
  • izgradnja niskonaponske elektro mreže,kao i ulične rasvjete,
  • izgradnja komunalnih objekata ,deponije otpada sa sistemom prikupljanja,
  • izgradnja parkirališta,
  • izgradnja autobusne gradske stanice,
  • izgradnja javne tržnice,
  • izgradnja objekata odbrane od visokih voda i bujica,
  • izgradnja odvodnih kanala za male vodotoke i bujice prema rijeci Uni, itd.

Očito je da je infrastruktura osnov za normalan život građana, a sada i uslov za funkcionisanje i razvoj privrede. U osnovi Kostajnica ima izgrađenu osnovnu infrastrukturu, ali je potrebno daljno proširenje i dogradnja ove infrastruktue. U narednih 4/ 5 godina SDP BiH zalagati će se da se:

  • izgradi modernizira  8 km ulica i  15 km lokalnih puteva,
  • da se nastavi izgradnja regionalnog puta R-475  Kostajnica-Prijedor,
  • završewtak dijela zaobilaznice M-14  u Kostajnici, i aktiviranje Bloka III,
  • na osnovu javnoprivatnog partnerstva izgraditi autobusnu stanicu,tržnicu  sa zanaskim centrom,
  • izgradnja i proširenje parkirališta u samom centru grada ,kao i na drugim lokalitetima u gradu,
  • Odvodnja površinskih bujica, posebno tzv Vrbica, Bubnjarica, Skakavac, te odvodni kanali od Grdanovca – Kostajnice – zaključno do Petrinje, do Une, uz završetak I faze regulacije rječice Tavija i pripreme za regulaciju rječice Strigova,
  • izgradnja vodovodnih instalacija cca dužine oko 8 km , te kanalizacionone mreže dužine od cca 6 km,
  • uređenje lokalne deponije otpada,
  • proširenje niskonaponske mreže cca 6.0 km,kao i ulične rasvjete,
  • uređenje novih i postojećih zelenih površina, parkova,
  • sanacija klizišta na području grada i opštine u cilju preventive i uređenje prostora,
  • izgradnja i uređenje plaža na rijeci Une.

Izgradnjom ovog dijela infrastrukture  ostvariti će se mogućnosti ubrzanog privrednog razvoja, a posebno sektora poljoprivrede, rularnog razvoja i ugostiteljstva i turizma.

7. PROSTORNO PLANIRANJE I EKOLOGIJA

U naredne četiri godine SDP BiH posebno će se zalagati i inzistoirati da se uradi:

  • prostorni plan opštine,potrebni urbanistički i regulacioni planovi.
  • u potpunosti uspostaviti sistem zaštite prirode ,prikupljanem i stručnim odlaganjem otpada na održiv i način koji ne utiče na okoliš.
  • posebno zaštita vodotoka rijeke Une, rječica Strigova, rječica Tavija i drugih na području opštine.


8. JAVNE USTANOVE, JAVNA PREDUZEĆA I NVO

SDP BiH u opštini Kostajnica zalagati će se za jačanje jjavnih preduzeća i ustanova ,i uspostavljanje potpuno  profitabilnih preduzeća i ustanova i to:

  • jačanje ,osposobljavanje i modernizacija KP „Komunalno“ Kostajnica,
  • jačanje JP „Radio“ Kostajnica, Centra za socijalni rad Kostajnica,
  • jačanje obrazovnih institucija  dječijeg vrtića, osnovne škole i srednjoškolskog centra.
  • jačanje Doma zdravlja Kostajnica, kao ustanove primarne zdravstvene zaštite,
  • jačanje i podrška razvoju NVO-e sektora koji je nakon određenog uspona u razvoju  upao u stagnaciju,
  • posebna podrška NVO iz oblasti ekologije i zaštite prirode.

9. SIGURNOST GRAĐANA

SDP BiH u Kostajnici će nastaviti da se povećanje opšte sigurnosti građana i trazvoju svih sloboda. U tom cilju  zalažemo se da se :

  • dalje razvijaju službe ploicije koje moraju biti u funkciji građana a u skladu sa Zakonom i drugim demokratskim principima, principima.
  • razvoj i opremanje službi za spasavanje ljudi materijalnih dobara,posebno jedinica DVD-a i drugih.
  • opremanje i podrška  razvoju civilne zaštite.

 

Opštinka organizacija SDP BiH Kostajnica zalagati će se za realizaciju ovog Prgrama. Stepen realizacije ovog programa neosporno će ovisiti i od stepena podrške građana SDP BiH na lokalnim izborima.