Privreda u Kostajnici zasniva se na tekstilnoj i drvnoj industriji. Preduzeća su uglavnom izvozno orjentisana. U posljednjih pet godina i inostrani partneri otvaraju preduzeća u ovoj opštini.
Od 1.300 zaposlenih u Kostajnici njih devet stotina radi u proizvodnji. Među njima je i Sandra Marin koja radi u Konfekciji “Sana-Linea”.
– Zadovoljna sam i plate su solidne i dobro je. Radimo za strano i domaće tržište. Uspjevamo mi to sve – kaže Sandra za RTRS.
Konfekcija “Sana-Linea” više od četiri decenije proizvodi žensku konfekciju. Skoro 60 odsto proizvodnje plasira na njemačko tržište.
– Mi i dalje radimo na kvalitetu, tako da sa zadovoljstvom nastojimo da kvalitetom pobjedimo konkurenciju – ističe Bosiljka Dejanović, direktorka Konfekcije “Sana-Linea”.
Prije pet godina italijanska firma “Kajak” počela je u Kostajnici proizvodnju opreme za bicikliste.
– Počeli smo sa 50 radnika i svake godine proširujemo proizvodnju, primamo nove radnike. Sada smo došli do 230, a planiramo još zapošljavati. Otvorili smo jedan novi pogon – napominje Milena Levak, direktorka Konfekcije “Kajak”.
Prošle godine preduzeća iz Kostajnice ostvarila su izvoz u vrijednosti od 29 miliona maraka, istovremeno uvoz je iznosio 16 miliona maraka.
– Među tri smo opštine u Republici Srpskoj u odnosu na broj stanovnika i broja zaposlenih. Imamo jaku privredu izvozno orjentisanu – poručuje Drago Bundalo, načelnik opštine Kostajnica.
Osmišljenim projektima razvoja Kostajnica bi uskoro mogla iskoračiti iz kruga nerazvijenih lokalnih zajednica u Republici Srpskoj.
RTRS.tv