Epicentar snažnog zemljotresa koji je pogodio Petrinju udaljen je samo 44 kilometra od Čerkezovca na Trgovskoj Gori, predviđenog za odlagalište radioaktivnog otpada. I ova katastrofa potvrila je opravdanost naših prigovora, da je riječ o neodgovarajućem odredištu za opasnu supstancu, kaže ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac.
– Ako tome dodamo i da je nuklearna elektrana Krško obustavila rad zbog zemljotresa u Hrvatskoj, to dovoljno govori da su naši prigovori bili opravdani. Vjeruje da će naš Ekspertski tim, formiran da na bazi naučnih analiza napravi izvještaj o svemu i da će biti odbranjeni interesi građana Republike Srpske i Federacije BiH – naveo je Košarac.
I ekolozi Novog Grada podsjećaju da su godinama upozoravali da ne treba graditi odlagalište radioaktivnog otpada, na području na kojem je zemljotres samo jedna od realnih prijetnji.
– Da je ovo trusno područje, da postoji velika mogućnost zemljotresa i poplava i da je bilo i velikih klizišta na teritoriji Hrvatske Kostajnice. Na to godinama upozoravamo – istakao je Mladen Trninić, sekretar Udruženja Grin tim, Novi Grad.
Iz resornog ministarstva Vlade Hrvatske uvjeravaju da će odlagalište na Trgovskoj gori, ako bude građeno, zadovoljiti najstrože međunarodne bezbjednosne standarde.
– Napominjemo da svi objekti koji se danas grade, a posebno oni za specijalne namjene, zadovoljavaju znatno strože kriterijume, između ostalih i one u vezi sa zamljotresima, pa se uzima iskustvo maksimalnih mogućih katastrofa na globalnom nivou – naveli su iz Ministarstva privrede i održivog razvoja Hrvatske.
U oblasti Hrvatske, predviđenoj za odlagalište radioaktivnog otpada, od 28. decembra registrovano je više stotina zemljotresa.
U najjačem, snage 6.2 stepena po Rihterovoj skali, stradalo je sedam lica i razoren veliki broj objekata.
RTRS.tv