Poslije dugog niza godina na rijeci Uni kod Kostajnice nedavno su se pojavili dabrovi, a već imamo informacije da su ti najkrupniji glodari, teški većinom oko 20 kilograma, a dugi oko jednog metra, uništili voćnjake i drveće u blizini Plandišta na ušću riječice Strigove u Unu.
Prije dvije godine dabrovi su se pojavili na ušću Une i Sane gdje su uništavali čemprese na novogradskoj plaži “Ada”, a vremenom su se počeli spuštati i nizvodno tako da su stigli i do Kostajnice.
Dabrovi su većinom nastanjeni u veoma čistim i bistrim vodama, a po svemu sudeći i rijeka Una im pogoduje i odgovara. Drveće uništavaju uglavnom noću tako da ih je vrlo teško uočiti.
Dabrovi vode poluvodeni način života, iako djeluju nespretno, jako su dobri plivači i ronioci, te mogu ostati pod vodom do 15 minuta. Za razliku od sjevernoameričkog dabra koji živi u kolonijama od preko 100 jedinki, evropski dabar živi u porodicama od tri do pet jedinki.
Dabar je biljojed i jede drvenaste vrste (jasiku, vrbe, jasen, hrast, brezu itd.), zatim vodene biljke, trave, žbunaste vrste i slično. Iako ljudi smatraju da se brzo razmnožavaju, za razliku od sitnih glodara poput miševa i voluharica, dabar spolno sazrije tek nakon tri godine. Jedan roditeljski par ima jedno leglo godišnje s većinom dva-tri mladunca.
Najaktivniji je tokom noći, a osim vida ima dobro razvijen sluh. Veličina teritorije se većinom izražava prema zauzetoj dužini riječnog toka i iznosi u prosjeku oko 2,5, ali i do 13 kilometara.