“Granični prelaz mi je na pragu, ali od njega nema vajde. Troškovi prevoza robe u inostranstvo skoče čim ga upalim, jer moram okolo”, tako priča Milan, vlasnik transportnog preduzeća iz Novog Grada. Ni nakon četiri godine nije mu jasno zašto je spuštena rampa za teretni saobraćaj. Zato nema ništa nejasno kod poslovne računice.
“Svaki odlazak recimo od Novog do Gorice, do Italije gubitak je 70 evra, tako i u povratku, dakle po jednom kamionu 140 evra. Nekih 2000 evra mjesečno”, kaže Milan Sladaković, direktor transportne firme.
Prelaz u Novom zatvoren je za teretni saobraćaj ulaskom Hrvatske u Evropsku uniju. Kamionima valja preći desetine kilometara do sljedećeg.
Do Zagreba ima 120 kilometara ako se granica pređe na mostu, između Novog Grada i Dvora na Uni u Hrvatskoj. S obzirom na to da privrednici moraju u Dubicu ili Gradišku na granični prelaz, onda se ta kilometraža uduplava, pa i ne čudi da i troškovi rastu.
U posljednje vrijeme intenzivirani su pregovori oko ponovnog uspostavljanja teretnog saobraćaja preko mosta u Novom, ali konkretnije informacije osim te zasad nema. Komisija za praćenje provođenja ugovora između BiH i Hrvatske o graničnim prelazima sastaće se polovinom mjeseca. Dotad, načelnik podsjeća da je ispitivanje utvrdilo zadovoljajuću nosivost mosta, koja je bila sporna u međudržavnim pregovorima. Zato se, kao i kolega sa druge strane grnice, nada što skorijem zelenom svjetlu.
“Opšta slika u gradu je drugačija. Opština je imala 100-nak hiljada maraka od taksi za parkiranje i kada se pogleda otkad prelaz ne radi to je pola miliona maraka i to je moglo da riješi određenme probleme u Novom. S druge strane, bilo je 15-20 špediterskih kuća, sad je spalo na jednu, dvije”, rekao je Miroslav Drljača, načelnik opštine Novi Grad.
“Nama je granica danas prepreka, moramo stvoriti uvjete da granica postane mogućnost, a ne prepreka”, navodi Nikola Arbutina, načelnik opštine Dvor na Uni.
Tako je most dvjema opštinama, u ne baš sjanoj finansijskoj situaciji, umjesto žila kucavica, kako su ga nekad zvali, postao veliki problem. S obe strane Une stiže poruka da nema odustajanja, jer su, kažu, nikad bliže rješenju.
AtvBL.com