Armija radno sposobnih, nezaposlenih, nedovoljno plaćenih i nezadovoljnih u kontinuitetu odlazi iz Republike Srpske,pokazala je analiza koju je uradio profesor Stevo Pucar. Odliv radne snage, suočen sa ekonomski i demografski lošom slikom uprkos opadanju nezaposlenosti, na privredu bi mogao ostaviti duboke posljedice.
– Postoji čak i apsurdna situacija da imamo višak onih koji su nekvalifikovani i to zovemo nezaposlenošću i ekonomskom neaktivnošu, a sa druge strane imamo veliku potrebu firmi za kvalifikovanim radnicima, tehničarima, majstorima, inžinjerima, tehnolozima – ističe Pucar.
Ako pitate sindikate, odliv radne snage i stanovništva je prirodna posljedica kontinuirano lošeg stanja u privredi.
– Satnica u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini, prosječna, ili najniža, kako hoćete jer 10 ili osam puta manja u odnosu na evropske zemlje. To je dovoljno pokazatelja da država ima ozbiljan problem – kaže Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske.
Zbog sve lošijih pokazatelja zabrinuti su poslodavci. Privreda koja je uprkos svim poteškoćama ipak u usponu, zbog odliva radne snage pred velikim je izazovom. Sve to, tvrde, dodatno komplikuje politička situacija, koja tjera investitore sposobne da svojim kapitalom promijene stanje.
– Mislim da školujemo kadrove koji nikom ne trebaju, ali ne i tokare, rukovaoce teškim mašinama, vozače, obućare, tekstilce… Tržište vapi za tom radnom snagom i možemo ih zaposliti – kaže Dragutin Škrebić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske.
Vlada je svjesna problema, tvrdi resorni ministar Milenko Savanović. Stanje se, ističe, može mijenjati reformama i angažovanjem svih aktera. Zahvaljujući tim mjerama, tvrdi, i u junu je došlo do povećanja zaposlenosti.
– To je angažovanje svih, na neki način i Vlade i realnog sektora, ali hoću da ponovim da se svi mi moramo fokusirati na maksimalan razvoj realnog sektroa, jer bez novonastale vrijednosti nema kapitala, ni novih radnih mjesta – kaže Savanović.
Uprkos lošim pokazateljima, analize do kojih je došao Pucar ipak predviđaju rast. Prosječna plata 2021. trebalo bi da bude veća za 100 KM u odnosu na onu danas. Veći rast doživjeće plata u prerađivačkoj industrija, i to do 300 KM.
RTRS.tv