Slučaj da mediji dobijaju pravo pristupa skladišnim kapacitetima u Čerkezovcu uz najave koje nedvosmisleno govore da će pomenuto postati skladište za radioaktivni otpad kojima raspolaže Hrvatska, prije nego što je Bosna i Hercegovina kao susjedna zemlja formalno informisana o namjerama da se Trgovska gora pretvara u svojevrsnu deponiju, je u najmanju ruku ponižavajuća i poražavajuća za BiH, poručuju ekolozi okupljeni u Eko – BiH mrežu.
Na programu RTL televizije u večernjem terminu, 24. juna, u okviru emisije RTL Direkt emitovan je prilog o kasarni Čerkezovac kao odlagalištu za radioaktivne i druge opasne otpade, bez spominjanja suštinske problematike ove lokacije, na koju ukazuje BiH. Građani Novog Grada koji žive na samoj granici, u neposrednoj blizini ove lokacije, ističu da su sa zgražavanjem i ljutnjom gledali video i slušali svojevrsni propagandni program koji omalovažava opasnosti koje nose pomenuti opasni otpadi.
“Ovakvo ruganje zdravom razumu postalo je svojevrsna praksa u slučaju Trgovska gora. Ovo je udarac ispod pojasa svim nama od strane interesnih grupa koje decenijama zagovaraju da se u kompleksu lociranom oko 800 metara od rijeke Une deponuju pomenuti otpadi! Evidentno je da nadležnima u Hrvatskoj na listi prioriteta nisu poštovanje volje stanovništva, zaštita životne sredine, kao ni dobrosusjedski odnosi. Svi pogođeni građani se u smislu odredbi Arhuske i ESPOO konvencije moraju konsultovati i njihova mišljenja se moraju uvažiti, naročito kada se radi o životno opasnim temama, jer je to suština demokratije, za čije standarde i viziju se Republika Hrvatska kao članica EU obavezala zauzimati i poštovati”, istakao je Mario Crnković iz ekološke ogranizacije Green team iz Novog Grada.
Riječ je o kontinuiranom kršenju ESPOO i Aarhuske konvencije, čije su potpisnice Republika Hrvatska i BiH i, s tim u vezi, neophodno je hitno reagovanje fokalnih tačaka ovih konvencija u BiH, odnosno nadležnih entitetskih ministarstava, zajedno sa predstavnicima državnih institucija.
“Bez obzira na ogorčenost usljed dešavanja koja kontinuirano prate ovaj slučaj, analizom planske dokumentacije Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja RAO i istrošenog nuklearnog goriva NE Krško došli smo do saznanja da je Strategijom komunikacije iz novembra 2019. godine, RTL televizija okarakterisana na način da joj je potrebno posvetiti “posebnu pažnju”, obrazlažući to da je pomenuta bila medij koji je prethodnim izvještavanjem o ovoj temi izazvala “komunikacijski udar”. Nedugo nakon toga, imamo situaciju da od “curenja” dokumenata putem istraživačkih emisija, imamo afirmativno gledanje na ovaj slučaj od strane pomenute TV kuće. Ne želimo se upletati u zamku da komentarišemo uređivačku politiku bilo kog medija, ali afirmisanje onih koji svojim postupcima krše volju građana i kreiraju međudržavni spor je nešto o čemu vrijedi dva puta razmisliti”, navode iz Eko – BiH mreže.
Dodaju da su posljednja dešavanja tačka na “i” kada je u pitanju omalovažavanje države, kojoj su između ostalog, od danas i zatvorene granice Republike Hrvatske.
“Do kada će Bosna i Hercegovina imati strpljenja za ovakav odnos, je ustinu pitanje koje zahtijeva odgovor. Pitanje koje u osnovi nema radoznalost, već realnu i opravdanu bojazan, s obzirom da ističe vrijeme za rješavanje problema odlaganja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i iskorištenog nuklearnog goriva na samu državnu granicu. Dvadeset godina je prošlo i ukoliko ne uradimo doslovno sve što je u našoj moći u naredne dvije i po godine, generacije koje dolaze će vjekovima moći razmišljati o našoj nesposobnosti da spriječimo ovu prijetnju. Uvjereni smo da se ova štetna namjera može zaustaviti i prije nego što dođe na odlučivanje kroz sudske i druge postupke, te u skladu s tim pozivamo nadležne na odlučno reagovanje”.
Kontakt: Mario Crnković, greenteamcentar@gmail.com