Invalidi rada Republike Srpske nisu zadovoljni mjesečnim naknadama iz republičkog budžeta niti vlastitim statusom, konstatovano je na sjednici predsjedništva ove organizacije, održane u Gradiški na kojoj su prisustvovali i predstavnici opštine Kostajnica. Jovo Zeljković, predsjednik Saveza invalida rada Republike Srpske, koje u svom članstvu ima 11 udruženja sa 50.000 članova, naglasio je da problematika njihovog članstva mora dobiti značajniju društvenu pažnju.
Većina invalida rada u Republici Srpskoj, kaže Zeljković, nije regulisala pitanje statusa, kategorizacije, zapošljavanja i naknada za tjelesno oštećenje. Mnogi su ostali bez posla u periodu privatizacije, rečeno je na skupu u Gradiški, zato što pojedini privatnici ne žele invalide u svojim preduzećima.
Zeljković naglašava da je situacija povoljnija u javnim ustanovama, ali to bitnije ne doprinosi opštem materijalnom položaju i društvenom statusu ove kategorije stanovništva.
– Primarni zadatak je kategorizacija, koja je ključna za određivanje statusa. Na tome počivaju sva ostala prava. Neophodne su zakonske izmjene koje bi omogućile invalidima rada ravnopravan status u poređenju sa ostalim osobama koje imaju različite vidove invaliditeta. Na tome godinama insistiramo – naglasio je Jovo Zeljković, takođe predsjednik Udruženja invalida rada Gradiška, koje je sa 350 članova među najbrojnijim u Republici Srpskoj.
Samo 10 odsto invalida je zaposleno, mada neuporedivo veći broj posjeduje preostalu radnu spobnost koja se može iskoristiti.
Sa sjednice Predsjedništva Saveza invalida rada Republike Srpske u Gradiški zatražen je sastanak s Duškom Milunovićem, republičkim ministrom rada i boračko-invalidske zaštite. U Savezu uporno insistiraju na kategorizaciji invalidnosti i da se, osim procenta umanjene sposobnosti rada, navede grupa invalidnosti, što sada nije slučaj.
– Problem je u tome što ljekarske komisije koriste termin preostale radne sposobnosti, a to je veoma širok i za nas neprihvatljiv pojam – naveo je Jovo Zeljković.
Prethodno su se predstavnici Saveza invalida rada i Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske saglasili da postoje statusna pitanja koja treba poboljšati izmjenom zakonske regulative.
– Apsurdno je da većina naših članova rješenje vidi u penzionisanju. Ovaj status je za njih mnogo povoljniji nego mizerna primanja od 30-ak maraka mjesečno, mada ni tu privilegiju nemaju svi nego samo manjina – naglašeno je na sjednici u Gradiški, kojoj su prisustvovali predstavnici najbrojnijih i najaktivnijih udruženja. Osim Gradiške, to su Trebinje, Foča, Zvornik, Derventa, Doboj, Banjaluka, Prijedor, Kostajnica, Novi Grad i Kozarska Dubica.
Primjer Gradiške
Među sredina koje su odgovorno shvatile problem invalida rada je Gradiška, naglašavaju u Savezu, koja godišnje za lokalno udruženje izdvaja 14.000 KM.
Dragana Ilić, zamjenica načelnika Gradiške, rekla je na sjednici Predsjedništva Saveza invalida rada Republike Srpske, održanoj u ovom gradu, da navedeno lokalno udruženje ima ravnopravan status u gradskoj upravi sa ostalim udruženjima građana i da novčano iz gradskog budžeta, ali i na druge načine, pomažu njihov rad.