Hrvatska odlučila: Nuklearni otpad šalje na granicu s BiH

Hrvatska je donijela odluku da ide u gradnju svog odlagališta, na Trgovskoj gori u Sisačko-moslavačkoj županiji, blizu granice s BiH. Hrvatski ministar energetike i zaštite okoline Tomislav Ćorić i slovenačka ministrica infrastrukture Alenka Bratušek u septembru će u Ljubljani konačno objaviti odluku hrvatske i slovenačke strane o tome hoćemo li nisko i srednjeradioaktivni nuklearni otpad iz elektrane Krško zbrinjavati u jednom, zajedničkom skladištu, koje Slovenci unazad nekoliko godina planiraju u Vrbini pored Krškog, ili će se svako pobrinuti za svoju polovinu, kod kuće.

Kako neslužbeno saznaje hrvatski Express, Hrvatska je donijela odluku da ide u gradnju svog odlagališta, na Trgovskoj gori u Sisačko-moslavačkoj županiji, blizu granice s BiH. Iako za pripremu i gradnju odlagališta ima još samo četiri godine, za sada nije napravljena čak ni studija uticaja na okolinu, pa je potpuno nejasno kako država planira u tako kratkom roku pripremiti preuzimanje nuklearnog otpada.

Nije, što će biti najveći problem, postignut niti konsenzus s lokalnim stanovništvom i s BiH, koji se žestoko protive dolasku otpada na Trgovsku goru. Slovenci zagovaraju hrvatski ulazak u projekat Vrbina, pa im onda, može se čuti od dobro upućenih izvora, odgovara i protest BiH. Hrvatska i Slovenija imaju obavezu svoj dio otpada iz Krškog zbrinuti 2023. godine.

Nuklearka je u pogonu od 1981. godine, zajednička je, pa je zajednički onda i otpad koji je dosad proizvela, i koji će nastajati sve do 2043. godine, kad NEK prestaje s radom. Slovenci svoje trajno odlagalište razvijaju pola kilometra od nuklearke, na lokaciji Vrbina, i u projekat zovu i Hrvatsku. Ali, Hrvatska ih odbija, pa će, po svemu sudeći, otpad dovesti na Trgovsku goru.

“Pa nema još niti studije uticaja na okolinu za mikrolokaciju, ključnog dokumenta. Nakon toga treba ići tek glavni projekat i građevinska dozvola, javno nadmetanje za izvođača pa tek radovi. Je li realno, na kraju 2019., sve to napraviti do 2023.”, retoričko je pitanje Nikole Arbutine, načelnika Opštine Dvor u kojoj se protive dolasku otpada.

“Nije lijepo sirotinju kupovati novcem”, odgovara načelnik na pitanje bi li milion evra bila dovoljna naknada stanovnicima.

(SB)

About kostajnica@gmail.com

Check Also

Kako sa BiH pasošima u Šengen od novembra?

Od 10. novembra stupa na snagu novi sistem ulaska u evropsku uniju i Šengen za …