Radnicima „HPK Draksenić“ tri mjeseca kasni plata

Radnicima „Hemijske prerade kukuruza“ Draksenić već tri mjeseca kasne plate, nisu uplaćeni doprinosi i proizvodnja se postepeno gasi. Dok uprava tvrdi da je sve ovo privremeno i da će se problemi riješiti uz finansijsku pomoć Vlade, zaposleni ne kriju zabrinutost. Radnik i član Sindikalnog odbora u „Hemijskoj preradi kukuruza“ Dejan Prodanović istakao je da se ovi problemi pojavljuju još od prošlog ljeta kada su krenula i prva kašnjenja isplata plata.

„Prošle godine kasnila nam je plata par dana, održavali su neke sastanke, nešto malo novca uplaćivali i obećavali početak proizvodnje. Pokušali su da smire radnike da ne reaguju, ali sada vidimo da je to bila samo kupovina vremena“ , rekao je Prodanović.

Dodaje da je kašnjenjem isplate pola februarske, martovske i aprilske plate, kao i neuplaćivanjem doprinosa postalo jasno da rješenja problema ovog preduzeća nema, te da je neizvjesna situacija daljeg poslovanja kao i pokretanja procesa proizvodnje.

Osim toga, radnici u posljednje vrijeme imaju probleme i sa bankama, jer im firma nije uplaćivala rate za kredite iako je prikazivala da jeste.

„Od decembra prošle godine postoji administrativna zabrana kojom se radnicima od plate uzima dio za otplatu kredita. Uprava je prikazivala da je uplaćivala ta sredstva, međutim banke su počele da zovu klijente, radnike ovog preduzeća da se nalaze u minusu i da zapravo nisu se desile nikakve uplate“, kazao je Prodanović.

Ističe da su radnici zajedno sa Sindikalnim odborom pokušali da organizuju neke sastanke sa upravom „Hemijske prerade kukuruza“ čime bi se došlo do nekih rješenja, međutim sluha za njihove probleme nema.

Direktor „Hemijske prerade kukuruza“ Jovica Šuman potvrdio je za Capital.ba da se ovo preduzeće nalazi u krizi posljednjih mjeseci i da je najveći uzrok toga devalvacija lire u Turskoj kojoj je najviše usmjereno poslovanje, kao i cijena šećera na svjetskom tržištu.

„Promjenom kursa lire u Turskoj, gdje nam je najvažnije tržište, naše poslovanje je postalo nestabilno, a osim toga dešavaju se promjene cijena šećera na evropskom tržištu kao i rast proizvodnje šećera, čime smo mi ugroženi, a samim tim i naša proizvodnja. Veoma teško funkcionišemo“, rekao je Šuman.

Kašnjenje plata radnicima pravda se nedovoljnim obrtom proizvodnje i malim prihodima koje ovo preduzeće ima, ali se uzda da će uz finansijsku pomoć Vlade RS pokušati isplatiti dugovanja koja imaju prema zaposlenima u „Hemijskoj preradi kukuruza“.

Na pitanje o ratama kredita radnika koje ne uplaćuju, Šuman ističe da kasne sa dvije rate, te da nema razloga na pritužbe i da će čim dobiju neka sredstva biti uplaćena i ta dugovanja.

Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede rekli su nam da su prethodne godine preko Agencije za agrarna plaćanja uplatili ovom preduzeću 500.000 KM pomoći, te da će ove godine uplatiti i dodatnih 300.000 KM, osim toga planirano je obezbjeđivanje 2.000 tona kukuruza radi početka procesa proizvodnje.

Takođe, odlukom Vlade RS, Ministarstvo finansija odobrilo je odgodu plaćanja poreskog duga ovom preduzeću najduže do 60 mjeseci, uz grejs period od šest mjeseci.

Capita.ba

About kostajnica@gmail.com

Check Also

U novoj zgradi dostupan prekrasan stan površine 61,92 m2

Na prvom spratu nove stambene zgrade u Kostajnici, koja se gradi u Svetosavskoj ulici u …