88 željezničara iz Novog Grada ostaje bez posla

U Novom Gradu biće otpušteno 88 radnika Železnica RS, koji su zaposleni u Sekciji saobraćajne transportne delatnosti (STD), ali i u drugim organizacionim jedinicama na Novljanskom čvoru.  Organizacione promene u ovom preduzeću predviđaju ukidanje Novljanske Sekcije i njeno pripajanje Prijedoru.

– U našoj Sekciji bez posla bi trebalo da ostane 37 radnika. Međutim, otpuštanjem viška zaposlenih iz ostalih Radnih jedinica koje se nalaze na području čvora Novi Grad, a sedište im je u Banjaluci, ukupno bi 88 radnika bilo otpušteno – objašnjava Radmila Đajić, glavni inženjer Sekcije za STD Novi Grad. Kaže da bi na pravcu Novi Grad – Blatna, trebalo da bude otpušteno pet otpravnika vozova i deset skretničara.

– Veliki broj radnika ima kredite i plaše se kako će ih vraćati ako izgube posao – ističe ona. Veruje da će uprava, ipak, pronaći način da višak radnika penzioniše, jer su tražili podatke o njihovom radnom stažu.

Ukidanje Novljanske Sekcije bila je i jedna od tačaka dnevnog reda na protekloj sednici lokalnog parlamenta. Međutim, na sednici se niko nije pojavio iz Ministarstva saobraćaja i veza RS zbog čega je odgođena rasprava po toj tački dnevnog reda.

Načelnik opštine Novi Grad Miroslav Drljača tvrdi da u ovoj priči njegova opština ima neravnopravan položaj.

– Od davnina smo središte željezničkog transporta i sada gubimo sekciju koju pripajaju Prijedoru, koji je mnogo manje bitan za železnički transport. U Prijedoru nedostaju i tri radnika po novoj sistematizaciji, pa bi trebalo da prime nove ili da ih prebace sa drugih mesta – ističe Drljača. Dodaje da bi u Novom Gradu od 204 zaposlena radnika trebalo da bude otpušteno 37 što je 18,3 odsto, a u Banjaluci od 292 radnika trebalo bi da bude otpušteno 20 ili 6,8 odsto.

– Opština Novi Grad ima oko 4.000 zaposlenih stanovnika i kada nam bez posla ostane njih 37 to je za nas veliki udar. Puno veći nego u Prijedoru ili Banjaluci, jer kod nas je nerazvijena privreda i nemamo mogućnost da kompenzujemo ta radna mesta – ističe Drljača.

Naime, Novi Grad je železnički čvor odnosno geografska raskrsnica tri pruge, Novi Grad – Dobrljin koji se nalazi na granici sa Hrvatskom, Novi Grad- Blatna koja je na granici sa FBiH i pružni pravac Novi Grad – Banjaluka – Doboj.

– U FBiH ulažu u Železnice i elektrifikaciju i imaju ugovore sa stranim partnerima za transport rudnih bogatstava, a kod nas u Dobrljinu je taj međudržavni železnički izlaz. Zato je gašenje Sekcije za nas upitno – kaže Drljača.

S druge strane, u Železnicama RS kažu da ukoliko krene prevoz Unskom prugom u FBiH i poveća se rad da će oni prilagoditi organizaciju poslova tim potrebama. Dodaju da je Skupština akcionara krajem prošle godine donela odluku o izmenama i dopunama Statuta kojim su izvršene promene i uspostavljena je nova makroorganizacija Železnica RS. Između ostalog, ukinute su pojedine organizacione jedinice i radna mesta, a nova su sistematizovana.

– Pripajanjem Sekcije iz Novog Grada onoj u Prijedoru smanjuje se broj rukovodnog i administrativnog osoblja, ali je ostalo izvršno osoblje u skladu sa tehnološkim procesom i obimom prevoza – poručuju iz ŽRS. Prema njihovim podacima na čvorištu u Novom Gradu predviđeno je smanjenje broja radnika za oko 60 zaposlenih.

Pogubno za saobraćaj

Radnici smatraju da bi ukidanje Sekcije u Novom Gradu bilo pogubno za bezbednost saobraćaja.

– Lično mislim da bi na taj način bila neizvodljiva kontrola železničkog saobraćaja, kao i nadzor nad radnicima. Primera radi dok radnik dođe iz Prijedora u Dobrljin treba mu sat vremena – ističe Đajićeva i dodaje da bi zato sedište zajedničke Sekcije trebalo da bude na sredini između Prijedora i Novog Grada.

Blic.rs

About kostajnica@gmail.com

Check Also

Farma od 40 grla magaraca – šansa za razvoj i ostanak na selu

U Petrinji kod Kostajnice Savan Babić je prije deset godina počeo uzgoj magaradi. Danas ima …